Birlik ve beraberlik ruhunun kaim ve daim olmasına vesile olması dileğiyle, tüm hemşehrilerimin ve İslam âleminin yeni hicri yılını can-ı gönülden tebrik ediyorum

Hicri 1438 yılına giriyoruz. Peygamber efendimizin (S.A.V.) Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye hicretiyle başlayan hicri tarih, İslam tarihinin başlangıcını teşkil etmektedir. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının ilk günü Hicri yılbaşıdır.

Hazreti Peygamber (S.A.V.) Ramazan ayından sonra en faziletli orucun Muharrem ayında tutulan oruç olduğunu, Zilhicce ayının son günü ve hicri yılbaşı olan Muharrem ayının birinci günü oruç tutanın geçmiş yılı oruçla bitirip yeni yıla oruçla başlamış olacağını ve Allah Teâla’nın (C.C.) o orucu onun elli yıllık günahına keffaret edeceğini buyurmaktadır.  

Muharrem ayı, Kur’an-ı Kerim’de buyurulan hürmete layık dört haram aydan biridir. Hazreti Hüseyin ve yakınlarının Kerbela’da tutsak edildikleri gün, Muharrem ayının ilk günüdür. İslam tarihinin en hazin hadisesi olan Hz. Hüseyin’in şahadeti ise, Aşûra günü olan muharrem ayının onuncu günüdür. İslam âlemi bu gün Kerbela şehitlerini anarken yüreğinde hissetiği derin acıyı paylaşmaktadır.

Bir dönüm noktası olan hicret, mana ve mahiyetiyle ulvi mesajlar içermektedir. Muharrem ayının feyiz ve bereketiyle, ülkemizde ve İslam coğrafyasında barış ve huzurun yerleşmesine, akan kan ve gözyaşının dinmesine, ecnebi fitnesinin bertaraf olmasına, birlik ve beraberlik ruhunun kaim ve daim olmasına vesile olması dileğiyle, tüm hemşehrilerimin ve İslam âleminin yeni hicri yılını can-ı gönülden tebrik ediyorum.

 

Ataullah HAMİDİ

                                                                                                         Batman Milletvekili