DİKA desteğindeki Batman ilimizde meyveciliğin geliştirilmesini önemsiyoruz.

          Batman ilimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesi açısından hak ettiği yere ulaşması için geçmişte olduğu gibi bugün de her düzeydeki girişimlerimizi, görüşmelerimizi ve desteklerimizi kesintisiz sürdürüyoruz. İlimizin kalkınması, halkımızın refahı için halkımızdan aldığımız güçle hep himmet ve gayret içinde çalışmaya devam ediyoruz. Batman için faydalı olan her projeyi destekleyip takip ediyoruz.

        Bu itibarla, Dicle Kalkınma Ajansı desteğindeki Batman ilimizde meyveciliğin geliştirilmesini önemsiyoruz.  

      Bilindiği üzere; DİKA finansal destekli Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi Batman ilimizin de aralarında bulunduğu 4 ilde uygulanmaktadır. Çiftçilerimizin takdirle karşıladığı bu önemli projenin DİKA ortak mali destek programına alınması olumlu ve sevindiricidir.

         DİKA finansal desteği ile gerçekleştirilmekte olan 3.250.000 TL bütçeye sahip Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında;

         Antep fıstığını geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla, yaklaşık 250 çiftçi ailesine kurulacak olan ihatalı kapama fıstık bahçesi 2016 yılı ilkbaharında bitirilecektir.

         Yüksek verimli yeni çeşitlerin benimsetilmesi amacıyla da 50 çiftçi ailesine ihatalı kapama “Ceviz Bahçesi” kurulacaktır.

         Proje kapsamında ayrıca, yüksek terbiye sistemli bağcılığın yaygınlaştırılması amacıyla 2 çiftçi ailesine ihatalı telli terbiye sistemli bağ tesis edilecektir.

          DİKA finansal destekli Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi dışında İl Özel İdaresi, GAP BKİ Başkanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı genel bütçe imkânları dâhilinde meyveciliğin geliştirilmesi çalışmalarına devam edecektir.

          Batman ilimizin iklim ve coğrafik yapısı meyveciliğe çok uygun olduğundan Türkiye’den ihraç edilen önemli meyve türleri arasında yer alan antepfıstığı, ceviz ve telli sistem bağcılık başta olmak üzere meyveciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması Batman ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.

          Batman ili ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tarımsal yatırımların takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, bu projelerde emeği geçen herkesi tebrik ediyor, çiftçilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, başarılar diliyorum.

             

Ataullah HAMİDİ

Batman Milletvekili