Engelli kardeşlerimizin engelliler haftasını tebrik ediyor, aileleriyle birlikte Cenab-ı Hak’tan sağlıklı, itibarlı, mutlu ve huzurlu bir hayat temenni ediyorum

Her yıl 10-16 Mayıs arasındaki günlerin Engelliler Haftasının olarak kutlanması, engelli kardeşlerimizin gerek hakları gerekse de herkese düşen sorumluluklara dikkat çekilmesi açısından önemli ve anlamlıdır.

 Engelliler Haftasında gerçekleştirilen etkinlikler, engelli kardeşlerimizin sorunlarının gündeme gelmesine, hem devlet erkânına hem de topluma seslerini duyurmaya ve bir bilinç oluşmasına vesile olmaktadır.

Şunu unutmamalıyız ki, engelli insanımızın önemli bir kısmı sonradan engelli hale geldiler. Dolayısıyla, engelli olmayan her bir ferdin her an engelli olabilmesi ihtimalini göz ardı etmemeliyiz. İnsani bir mesuliyet bilinciyle hareket etmek suretiyle engelli vatandaşlarımızın hayat kalitesinin yükselmesi için üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz.

İnsan odaklı bir siyasi anlayışla hareket eden Ak Parti hükümetleri dönemlerinde engelli vatandaşlarımızla ilgili olarak hayat standartlarının yükselmesine dönük düzenlemeler ve uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Engelli insanlarımızın talep ve duyarlılıklarına cevap vermek sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Bu konuda hassasiyet gösteren AK Parti hükümetleri, engelli kardeşlerimize yönelik zihni ve fiziki engellerin ortadan kaldırılması ile ilgili büyük gayretlerle önemli mesafeler almıştır. Hükümet programlarında da yer aldığı gibi engelsiz bir hayat için her türlü altyapıyı oluşturmak için imkânlar seferber edilmiştir. Bu gün gelinen noktada engelli istihdamında rekor denebilecek bir seviyeye ulaşılmıştır.

Engelli insanlarımız için harekete geçip, sosyal hayata engelsiz ve aktif bir biçimde katılmalarını temin etmek bizim için büyük bir mutluluk vesilesidir. Toplumuzda da bu yönde duyarlılığın yüksek olması ayrıca mutluluk kaynağımızdır.  Bu duygu ve düşüncelerle, engelli kardeşlerimizin engelliler haftasını tebrik ediyor, aileleriyle birlikte Cenab-ı Hak’tan sağlıklı, itibarlı, mutlu ve huzurlu bir hayat temenni ediyorum.

 

Ataullah HAMİDİ

Batman Milletvekili