Hiçbir kardeşimizin bu soğuk havalarda elektriksiz kalmaması için, EDAŞ, TEDAŞ ve Enerji Bakanlığı ile sürekli temas halindeyiz

            Bilindiği gibi Batman’da ağırlıklı olarak kış mevsiminde elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Soğuk kış aylarında yaşanan elektrik kesintileri halkımızı olumsuz bir şekilde etkileyen önemli bir sorundur. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla halkımızın taleplerini bilen ve sıkıntılarını yakından takip edip çözüm için gayret gösteren bir milletvekili olarak her konuda olduğu gibi bu konuda da duyarsız ve ilgisiz kalmamız mümkün değildir.

İl ve ilçelerimizin mahalle ve sokaklarından köy ve mezralarımıza kadar hiçbir kardeşimizin bu soğuk havalarda elektriksiz kalmaması için, EDAŞ, TEDAŞ ve Enerji Bakanlığı ile sürekli temas halindeyiz. Bir yandan devam eden enerji yatırımlarının bitirilmesi için çalışmaları takip ederken diğer yandan da şehrimize yeni yatırımların sağlanması ve hızlandırılması için gayret göstermekteyiz.

Bu itibarla elektrik kesintilerinin önüne geçmek üzere, şehir merkezinde 2015 yılında yenileme, iyileştirme, ek trafolar, yer altı ve aydınlatma işleri için 7.300.000,00TL harcanmış, 2015 yılından devam eden yer altı işleri ve aydınlatma için 3.000.000,00TL daha harcanacaktır.

 Köy ve mezralarımızda 2015 yılında yenileme, iyileştirme, ek trafolar ve aydınlatma işleri için 7.150.000,00TL harcanmış, 2015 yılından devam eden enerji nakil hattı yenileme ve köy bakım işleri için 10.000.000,00TL daha harcanacaktır.

Diğer yandan 2016 yılında şehir merkezinde yer altı, yenileme, iyileştirme, ek trafo ve aydınlatma işleri için 11.000.000,00 TL, köy ve mezralarımızda enerji nakil hattı yenileme, köy bakım ve aydınlatma işleri için ise 2.500.000,00TL olmak üzere 2016 yılında şehir merkezi, köy ve mezralarımız için toplam 13.500.000,00TL harcanacaktır.

Dolayısıyla Batman ilimizde 2015-2016 yılları için harcanan ve planlanan yatırım tutarı 40.950.000,00TL dir. Ancak biz bu tutarlarla da yetinmiyoruz. Alt yapı yatırımları için yeni ek ödenekler sağlamak üzere girişimlerimizi sürdürüyoruz.

Altyapı yenilenmesinden, trafoların güçlendirilmesine kadar olan bütün çalışmalarımız, gayretlerimiz ve girişimlerimiz özellikle soğuk havalarda halkımızın elektrik kesintilerinden dolayı bir mağduriyet yaşamaması içindir.

Ancak, ısınmadaki aşırı derece yüklenmeler trafo kapasitelerini aştığı için elektrik kesintilerine sebep olmaktadır. Dolayısıyla soğuk kış şartlarında elektrik kesintisinden dolayı mağduriyet yaşanmaması için hepimize görevler düşüyor. Bizler elektrik şebekesini güçlendirmek için gayret ederken, halkımızın da elektrik kullanırken daha tedbirli ve tasarruflu hareket etmeleri son derece önemlidir. İnşallah halkımızla elbirliğiyle kış mevsiminde yaşanan bu sıkıntıları bertaraf edeceğiz. Bütün dileğimiz, Batmanlı kardeşlerimizin soğuk kış mevsimini sıcak yuvalarında sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirmeleridir.

Ataullah HAMİDİ

Batman Milletvekili