Parlak istikbalimizin mimarları ve bir irfan ordusu olan vefakâr, cefakâr ve fedakâr öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutluyorum

Parlak istikbalimizin mimarları ve bir irfan ordusu olan vefakâr, cefakâr ve fedakâr öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.

 

Millete ve memlekete hayırlı fertler yetiştiren ve toplumun en büyük düşmanı olan cehaletin panzehiri olan öğretmenler, evrensel değerlere ulaşmamıza vesile olan isimsiz kahramanlardır. Aşkla, şevkle, özveriyle her türlü zorluğun üstesinden gelerek yüksek bir gelecek inşası için çok önemli görevler ifa eden öğretmenlerimize çok şey borçluyuz.

 

Kutsal olan öğretmenlik mesleğinin dinimizde çok önemli bir yeri vardır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) İslam dininin yeryüzüne yayılmasında bir öğretmen gibi çalışmış ve Ashabı da ona talebe olmuşlardır. Hazreti Peygamber (S.A.V.) Kur’an-ı Kerim’in ilk inen “Oku” emrini bir davet yolu olarak seçmiştir. İnsanlığa her yönüyle en büyük rehber olan Resul-i Ekrem (S.A.V.), en büyük muallimdir. Nitekim birçok defa, “Allah beni bir muallim olarak göndermiş bulunuyor” şeklinde buyurması, öğretmenliğin kıymetini ve ehemmiyetini çok açık bir şekilde göstermektedir.

 

İlim şehrinin kapısı olan Hazreti Ali de, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” demekle, ilimi öğretenlerin yani öğretmenlerin önemini çok anlamlı bir biçimde ifade etmiştir.

 

            Öğretmenlerimizin huzur ve güven içinde vazifelerini yapabilmeleri, güçlü bir Türkiye için vazgeçilmez bir husustur. Bu itibarla AK Parti hükümetleri bütçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına büyük pay ayırmıştır. Öğretmenlerin şartlarının ve özlük haklarının iyileştirilmesine dönük gayretler bu güne kadar olduğu gibi bundan böyle de devam edecektir.

 

İlerlememizin ve muasırlarımızla rekabet edebilmemizin yolu öğretmenlik mesleğinden geçer. Öğretmenlik mesleğine ne ölçüde önem verirsek o ölçüde kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz güçlenir, barış ve huzur içinde yaşama imkânımız artar.

 

            Mutlu, huzurlu, güven içinde güzel bir yaşam dileğiyle, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü tekrar kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum.

 

 

Ataullah HAMİDİ

Batman Milletvekili