Toplum yaşantımızda barışın ve huzurun mihenk taşı olan kadınlarımızın kadın hakları gününü içtenlikle kutluyorum

            Ülkemizde 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık gününü her yıl Kadın Hakları Günü olarak kutlamaktayız. Ancak kadın haklarını sadece seçme ve seçilmeyle sınırlı görmek mümkün değildir. Zira Kadınlarımız hayatımızın hemen her alanına müspet manada tesir edebilen toplum hayatının temel direkleridir.

 

İnsan haklarının temel bir hususu olan kadın hakları, ifadesini en iyi biçimde dinimizde bulmuştur. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) irad ettiği ve dünya tarihinde ilk insan hakları beyannamesi mahiyetinde olan Veda Hutbesinde, “Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim” buyurmuştur.

 

AK Parti olarak kadın haklarını, ileri ve güçlü bir toplumun vazgeçilmez bir hususu olarak gören bir anlayışa sahibiz. Bu anlayışla bu güne kadar kadınlarımıza dönük önemli reformlar gerçekleştirdik. Hem iş hayatında kadın müteşebbislerimizi hem de istihdam konusunda kadınlarımızı yeni haklarla güçlendirdik. Hak ettikleri ve layık oldukları daha iyi imkân ve fırsatlara kavuşmaları için kadınlarımızı desteklemeye, güçlendirmeye devam edeceğiz.

 

Bu vesileyle, toplum yaşantımızda barışın ve huzurun mihenk taşı olan kadınlarımızın kadın hakları gününü içtenlikle kutluyor, kamuoyuyla paylaşılmak üzere siz değerli basınımızın bilgilerine sunuyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum,

 

 

Ataullah HAMİDİ

Batman Milletvekili