Tüm hemşehrilerimizin ve İslam Âleminin Kadir Gecesini en kalbi duygularımla tebrik ediyorum

              Rahmet, bereket ve Kur’an ayı olan on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in son günlerine yaklaşıyoruz. Bu mübarek ayın güzelliklerini hep beraber yaşıyor ve müşahede ediyoruz. Diğer yandan kırk vecihle mucize olan ve beşeriyet için bir kurtuluşu ifade eden Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesine kavuşuyoruz.

  Bir diriliş ve uyanış gecesi olan Kadir gecesi, aynı zamanda iki cihan serveri Hazreti Peygambere (S.A.V.) peygamberliğin verildiği fazileti büyük bir gecedir. Kur’an-ı Kerim’de Kadir sûresinde Kadir gecesi hakkında şöyle buyuruluyor: “Biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rablerinin izniyle her iş için iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” Yine Duhan sûresinde; “Biz Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik” buyuruluyor.

            Bu kutlu gecenin sahip olduğu mana ve mahiyetin idrakinde bir gece ihya etmek,  fevkalade manevi bir kazanca vesile olacaktır. Peygamber efendimiz (S.A.V.) bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Kadir gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin- kul hakkı hariç- geçmiş günahları bağışlanır.”

Bu vesileyle Kadir gecesinin, İslam coğrafyasındaki kan ve gözyaşının dinmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine, memleketimizin huzura kavuşmasına vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Tüm hemşehrilerimizin ve İslam Âleminin Kadir Gecesini en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Selam ve saygılarımla.

 

Ataullah HAMİDİ

Batman Milletvekili