Türkiye Cumhuriyetinin 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ı 17 Nisan vefat yıldönümünde rahmetle ve minnetle anıyoruz

            Türkiye Cumhuriyetinin 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ı 17 Nisan vefat yıldönümünde rahmetle ve minnetle anıyoruz.

            Merhum Turgut ÖZAL, bir bürokrat, siyasetçi ve devlet adamı olarak, Türk siyasi hayatına ve iktidar biçimine farklı bir renk, bir soluk getirmiş, bir bakış açısı kazandırmıştır. Milleti ve memleketi özlenen ve beklenen hizmetlerle buluşturmuştur. Türkiye’nin önünü dünyaya açmış ve Anadolu sermayesinin canlanmasına, müteşebbis ruhunun kuvvet bulmasına vesile olmuştur. Yapısal değişim programlarını uygulamaya koyan Özal, Türkiye’yi ithal ikameci bir modelden ihracat öncülüğünde bir büyüme modeline dönüştürmeyi başarmıştır. Döneminde pek çok il ve ilçede kurulan organize sanayi bölgeleriyle Anadolu’da yapılan üretimler ihracata yönelmiştir. Pek çok alanda ilklere imza atan Özal, bir lider olarak ortaya koyduğu başarılarıyla hep takdirle yâd edilecek ve zihinlerdeki yerini koruyacaktır.

Kişiliği, insani yönü, millet ve memleket sevdası, samimiyet ve hamiyetperverliğiyle gönüllerde yer edinen ilk sivil Cumhurbaşkanımız olan Turgut Özal, her zaman sivil idareden yana, halk tipi bir lider, demokrat ve dindar bir Cumhurbaşkanı olarak hep hatırlanacak ve milletin dualarını alacaktır.

Hoşgörülü, sabırlı, uzlaşmacı ve birleştirici kişiliğe sahip olan Merhum Özal,  ülkemizde barışın ve huzurun tesisi için iyi niyet ve samimiyetle gayret göstermiş ve bu manada çok mesafe kaydetmiştir. Ayrıca, Batman’ın il olmasına vesile olmuş ve ilimizin kalkınmasına büyük katkıları olmuştur.

Merhum Özal’la birlikte siyaset yapan ve kendisini yakından tanıyan ve fikirleriyle, hamleleriyle, ortaya koyduğu reformlarla ülkemizi değiştiren ve kalkındıran yönünü bizzat görüp yakından takip etmiş biri olarak, ebediyete intikalinin sene-i devriyesinde Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Mekânı cennet olsun.

 

Ataullah HAMİDİ

Batman Milletvekili